Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dostęp do konta z każdego miejsca - bankowość elektroniczna

2022-07-27

Bankowość tradycyjna to fizyczna forma działalności bankowej - której łączność z klientem jest prowadzona przy pomocy personelu i placówek banku. Ten model bankowości generuje jednak dość wysokie koszty, które wynikają z konieczności opłacenia pracowników i wynajęcia oraz utrzymania powierzchni. Klienci często nie są zadowoleni z tradycyjnej bankowości – często narzekają na kolejki czy wolny czas obsługi przez pracowników placówki. Remedium okazało się wprowadzenie i rozwój bankowości elektronicznej.

 

Historia bankowości elektronicznej

 

Historia bankowości elektronicznej rozpoczęła się wraz z wprowadzeniem w życie telefonicznej komunikacji z bankiem. Kolejnym krokiem było uruchomienie pierwszego bankomatu, co wprowadził Bacleys Bank w wielkiej Brytanii, w 1967 roku. Bankomaty zyskały na popularności - kolejne pojawiły się Francji i Szwecji oraz Szwajcarii. Od 1969 roku z maszyn mogli korzystać też mieszkańcy Japonii oraz U.S.A.

 

W stanach zjednoczonych popularny był tez home banking, który wiązał się z potrzebą instalacji dedykowanego oprogramowania na komputerze klientów, dzięki któremu mogli zarządzać swoimi pieniędzmi zgromadzonymi na kontach bankowych. Pierwszy system typu home banking w Polsce wprowadził Bank Rozwoju Eksportu - w 1993 roku. Nie zyskał on jednak w naszym kraju dużej popularności.

 

Bankowość internetowa

 

Jasnym jest jednak, że największy przełom w bankowości spowodował internet. Bankowość internetowa została wprowadzona w 1994 roku przez bank La Jolla Bank w Kalifornii. W U.S.A. powstał też pierwszy w pełni internetowy, nieposiadający żadnych fizycznych placówek bank – Security First Network Bank (SFNB).

 

Po sukcesie bankowości internetowej w Stanach Zjednoczonych, coraz więcej banków na świecie zaczęło oferować klientom dostęp do kont za pomocą internetu. Dostęp online do kont zaoferował w 1995 roku m.in. niemiecki Hypo-Bank czy estoński Eesti Forekspank.

 

W 1998 bankowość internetową wdrożył czeski bank Expandia i Inter-Európa Bank z Węgier. W tym samym roku bankowość internetowa pojawiła się też w Polsce. Została wprowadzona przez Powszechny Bank Gospodarczy z Łodzi. W 2000 roku powstał mBank – pierwszy polski bank wirtualny.

 

Rozwój bankowości mobilnej

 

Bankowość mobilną zapoczątkowało wprowadzenie usługach opartych na SMS, których pionierem w 1996 r. został fiński OKO Bank. OKO Bank wprowadził też dostęp do kont bankowych za pomocą mobilnej strony internetowej. Cztery lata później Bank Zachodni WBK zapewnił polskim klientom podobne usługi – komunikację SMS i dostęp do kont za pomocą mobilnej strony internetowej. Aplikacje bankowe zaczęły pojawiać się w Polsce dopiero w 2009 roku i niemal od razu zyskały dużą popularność.

 

Obecnie bankowość mobilna jest odmianą bankowości internetowej, pojmowanej jako bankowość w aplikacji. Aby z niej skorzystać, użytkownicy muszą zainstalować zaprojektowaną przez bank aplikację na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu (np. smartfon, tablet). Taka aplikacja umożliwia m.in. dokonywanie operacji na rachunkach bankowych, podgląd historii, a także płatności bezgotówkowe (przykładowo BLIK).

 

Co dalej?

 

Teraz większość banków skupia się na rozwoju systemów zabezpieczeń bankowości elektronicznej, ale także na udoskonalaniu bankowości mobilnej. Istnieje jednak szereg usług finansowych, które dostępne są przez internet. Wśród nich można wyróżnić m.in. wielowalutowe usługi finansowe jak te oferowane przez kantory online, które umożliwiają szybką wymianę walut przez internet.

 

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych