Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Popyt na euro nasila się

2014-02-04

Kurs EUR/USD w ostatnich tygodniach wykazuje dodatnią korelację z awersją do ryzyka, co potwierdza zmiana znaku korelacji stóp zwrotu eurodolara i indeksu VIX cieszącego się opinią "indeksu strachu".

 

Podobnie było w ostatnich kilkudziesięciu godzinach. Popyt na euro nasilił się wraz z silną wyprzedażą na giełdach – S&P 500 zniżkował o 2,3 proc. Kurs EUR/USD oddalił się natomiast od wsparcia 1,3480, obecnie kwotowany jest na poziomie 1,3520.

 

Silniejszą aprecjację wspólnej waluty skutecznie ogranicza zbliżanie się czwartkowego posiedzenia ECB. Seria danych inflacyjnych wykazuje, że dynamika cen konsumenckich znajduje się na znacznie niższej ścieżce niż jeszcze w grudniu zakładały to projekcje Banku. Dziś warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wstępny odczyt HICP z Włoch. Rada Prezesów prawdopodobnie nie pozostanie obojętna na taki stan rzeczy i zdecyduje się na załagodzenie polityki. Konieczność dalszego poluzowania polityki monetarnej w Eurolandzie kontrastujące z polityką Rezerwy Federalnej, która stawia kolejne kroki w kierunku normalizacji są główną motywacją naszych prognoz zakładających średnio – i długoterminowe spadki EUR/USD. W perspektywie dwunastu miesięcy kurs osiągnie naszym zdaniem poziom 1,23.

 

Co do zasady, po bardzo niskim odczycie ISM inwestorzy odwrócili się od dolara. Tradycyjnie wrażliwy na wahania nastrojów kurs USD/JPY spadał poniżej 101,00. Mimo niesprzyjających okoliczności na rynkach globalnych bardzo wyraźnie umacnia się dolar australijski. RBA zmienił bowiem stanowisko z łagodnego na bardziej neutralne, przede wszystkim w kwestii języka jakim opisywana jest siła waluty i jej wpływ na gospodarkę. Złoty zgodnie z naszymi oczekiwaniami rozpoczął korektę i jest najsilniejszy z walut EMEA. Kurs USD/PLN spada pod 3,13 a EUR/PLN znajduje się poniżej 4,23. W konsekwencji przeprowadzenia reformy systemu emerytalnego, w wypadku ponownego nasilenia turbulencji na międzynarodowych rynkach, polska waluta będzie bardziej podatna na odpływ kapitału z rynku długu. Rozpoczynające się dziś posiedzenie RPP pozostanie bez wpływu na notowania.

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych