Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Tydzień ważnych wydarzeń

2014-01-07

Od początku sesji azjatyckiej dolar amerykański lekko zyskuje na wartości. Kurs EUR/USD zniżkuje do 1,3620. Dziś największą uwagę powinien przykuć odczyt inflacji CPI ze strefy euro (11:00). Kluczowe dla rynków finansowych wydarzenia będą jednak miały miejsce w kolejnych dniach bieżącego tygodnia.

O polityce pieniężnej decydować będą m. in. Bank Anglii, Europejski Bank Centralny (czwartek) oraz Rada Polityki Pieniężnej (środa), tydzień natomiast zwieńczy raport z amerykańskiego rynku pracy za grudzień. Pomimo coraz wolniejszego przyrostu podaży pieniądza w strefie euro, ograniczonej akcji kredytowej oraz pozostającej nisko inflacji uważamy, że ECB nie zdecyduje się na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej. Mario Draghi powinien jednak pozostawić sobie otwartą furtkę do takiej decyzji powtarzając, że Bank dysponuje szeregiem instrumentów, które w razie potrzeby mogą zostać zastosowane. To z kolei nie będzie wspierać siły wspólnej waluty. Z drugiej strony kolejny odczyt zmiany zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych bliski 200 tys. potwierdzi pozytywną tendencje na amerykańskim rynku pracy i utwierdzi nas w przekonaniu o zbliżającej się intensyfikacji ograniczania tempa skupu aktywów prowadzonego przez Rezerwę Federalną. Gołębie słowa prezesa ECB w połączeniu z dobrymi danymi z USA powinny przełożyć się na umocnienie dolara względem euro. Uważamy, że kurs EUR/USD w tym tygodniu może spaść do 1,3450.


Złoty straci do dolara

Zgodnie ze swoim zobowiązaniem, kosztu pieniądza zmienić nie powinna również Rada Polityki Pieniężnej. Ponadto niczego nowego nie powinniśmy dowiedzieć się podczas konferencji prasowej, dlatego też styczniowe posiedzenie rozpatrujemy w kategorii non-event. Złoty więc pozostanie pod wpływem czynników zewnętrznych i notowań eurodolara. Uważamy, że polska waluta straci wobec dolara i pozostanie relatywnie stabilna wobec euro. Sądzimy, że kurs USD/PLN ma szanse wzrosnąć do 3,10, a EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,15 – 4,19.

 

Autor:

Szymon Zajkowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych