Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Wczoraj złoty nie miał się dobrze

2016-02-09

Wczoraj złoty nie miał się dobrze. Agencja S&P obniżyła perspektywę dla polskiego sektora bankowego, na świecie taniała ropa, giełdy szły generalnie w dół (także w Polsce), indeks Sentix dla Eurolandu wypadł słabo. Na USD/PLN zjawisko to było o tyle niekorzystne, że najprawdopodobniej doprowadziło do potwierdzenia trendu wzrostowego, który mierzymy dołkami z 15 października i 28 grudnia.

 

 

Świadczy o tym układ świec dziennych z czterech ostatnich sesji. Wczoraj otarliśmy się o 4 złote, teraz kurs to 3,9835 – i niewykluczone, że nabywcy dolarów będą musieli tego rodzaju kurs potraktować jako całkiem niezły. Z kolei na EUR/PLN złoty stracił na tyle gwałtownie, że dziś rano mamy 4,4635, co oznacza, że zaskakująco łatwo pękły opory przy 4,43 i 4,4430 – 4,45. Teraz jakąś zaporą może być strefa 4,4750 – 4,48. Jeśli eurodolar zejdzie trochę poniżej 1,12, to powinna i na EUR/PLN nastąpić lekka poprawa, ale na zbyt wiele nie liczymy (jeśli mowa o dniu dzisiejszym).

 

Dziś w programie

Dziś powinniśmy poznać (o godzinie ósmej rano) grudniową dynamikę niemieckiej produkcji przemysłowej. Prognozuje się tu ruch w górę o 0,4 proc. w relacji miesięcznej, gdy w listopadzie było to -0,3 proc. Poza tym czeka nas – o tej samej godzinie – publikacja dynamiki eksportu i importu zachodniego sąsiada, również za grudzień. Prognozy tutaj to +0,2 proc. m/m dla eksportu i -0,4 proc. m/m dla importu. W zasadzie to tyle, jeśli chodzi o autentycznie istotne dane makro, choć można też wspomnieć, że o 16:00 ukaże się odczyt o zapasach hurtowników w USA, a poza tym o 22:40 American Petroleum Institute oszacuje tygodniową zmianę zapasów paliw w Stanach. Jutro ukaże się analogiczny odczyt, ale rządowy, przygotowywany przez Energy Information Administration.

 

Osoby zainteresowane funtem brytyjskim mogą dziś o 10:30 zerknąć na publikację bilansu handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii. My jednak koncentrujemy się na EUR/USD. Tutaj kurs to obecnie 1,12. Pokazuje to, że pomimo wczorajszych zawirowań, w czasie których byliśmy niedaleko od górnej granicy dwumiesięcznej konsolidacji, euro jednak wygrywa. Ten scenariusz w ogólności wpisuje się w to, co uważaliśmy za możliwe kilka dni temu, gdy wykres wybił do góry. To znaczy: pisaliśmy o tym, że para skoryguje swą wartość, dolar zyska (ale nie na tyle, by EUR/USD powrócił poniżej 1,1050-60), natomiast generalnie wahania będą się rozgrywać dość wysoko. Ograniczeniem mogą być okolice 1,1235 – i faktycznie, dzisiejsza świeca (jej knot) już tam sięgała. Ważny będzie dzień jutrzejszy, tj. środa. Wtedy bowiem Janet Yellen wystąpi w Kongresie i wypowie się przed Izbą Reprezentantów, prezentując półroczny raport na temat polityki monetarnej. Na razie założenia rynkowe są de facto takie, że w marcu nie będzie podwyżki stóp procentowych w Stanach. Jutrzejsze wystąpienie może w jakiś sposób przybliżyć faktyczne nastawienie szefowej Fed. Rozpocznie się ono o 16:00 naszego czasu.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych