Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Złoty zyskuje do euro

2015-02-24

Słabo wypadł odczyt stopy bezrobocia w Polsce – wzrosła ona w styczniu aż do 12 proc. Poza tym wpływ na USD/PLN i EUR/PLN miały czynniki globalne, gdzie – o dziwo – rynek względnie chłodno przyjął gołębie wystąpienie J. Yellen i pozytywne rozwiązanie kwestii greckiej (dość tymczasowe, jak sądzimy). Zmienność na parze dolarowej nie była więc zbyt duża, innymi słowy na USD/PLN mamy późnym popołudniem 3,6670.

 

Złoty zyskuje natomiast do wspólnej waluty, tutaj notujemy duży ruch – poranne maksima to 4,18, teraz (o 17:00) widzimy 4,1570. Niewiele niżej jest strefa mocnego wsparcia i nie sądzimy, by doszło do jej przebicia czy nawet testowania.

 

Jutro w programie raczej mało danych: Yellen powtórzy swe słowa w Izbie Reprezentantów, poza tym poznamy chiński PMI dla przemysłu i amerykańskie dane o sprzedaży nowych domów.

 

 

Yellen i Grecja

Mieliśmy dziś dwie ważne kwestie, jeśli chodzi o eurodolara, ale jednak nie spodziewaliśmy się żadnego wielkiego przełomu i zupełnego przełamania konsolidacji trwającej już od kilkunastu dni, czy nawet od końcówki stycznia, patrząc szerzej.

 

Janet Yellen w Senacie wygłosiła przemówienie, które wypada chyba interpretować jako gołębie, czyli odsuwające w dalszą przyszłość wizję niższych stóp dla dolara. Szefowa Fed powiedziała m.in., że podwyżki zaczną się dopiero, gdy bank będzie pewien co do inflacji, że inflacja ta na razie będzie spadać, a dopiero potem wzrośnie do 2 proc., jak również, że podwyżka stóp poprzedzona zostanie usunięciem terminu 'patient' (cierpliwy) z oficjalnych komunikatów. Yellen dała do zrozumienia, że podczas kilku najbliższych posiedzeń nie będzie jeszcze podwyżki stóp.

 

Minima na EUR / USD to dziś ok. 1,1290, maksima nie były zbyt wysokie – przy 1,1350. Przed godziną 17:00 notujemy poziomy rzędu 1,1330. Słowa Yellen były gołębie, ale rynek być może taki scenariusz już wycenił i wielkiego wzrostu wartości euro nie ma – mimo faktu, że ministrowie finansów Strefy Euro pozytywnie ocenili wniosek Grecji o przedłużenie (czteromiesięczne) programu pomocowego. Wniosek zostął przesłany szefowi Eurogrupy, a także MFW, EBC i KE wczoraj przed północą, choć jeszcze dziś rano niektóre media podawały, że nastąpi opóźnienie i pojawi się on dopiero rano.

 

Co do odczytów makro, to dynamika PKB Niemiec wpisała się w prognozy (0,7 proc. k/k, 1,6 proc. r/r), dobrze wypadł indeks PMI dla usług w USA (57 pkt, spodziewano się 54 pkt).

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych